طرح دوچرخه سواری دانش آموزی

مقدمه

در شهری که فقط ترافیک سالانه یک هزار و 500 میلیارد تومان به کشور خسارت می­زند ضروریست نگاه ویژه­ای به استفاده از دوچرخه در شهر شود.

در بسیاری از شهرهای در حال توسعه جهان از جمله تهران، توسعه نامناسب فضاهای مختلف شهری، تراکم روبه گسترش کاربری­های گوناگون به موازات رشد اقتصادی و به دنبال آن افزایش سفرهای درون شهری باعث بروز مشکلات و معضلات متعددی شده است. افزایش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و به تبع آن افزایش تراکم در شریان­های اصلی، منجربه شکل­گیری و بروز نابه­سامانی­ها در عرصه اجتماعی، اقتصادی، کالبدی وزیست­محیطی شده است. با توجه به ضرورت توسعه پایدار و اهمیت روزافزون آن در مسائل شهری، دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه پاک و پایدار روز به روز مورد توجه بیشتری قرار می­گیرد. دوچرخه­سواری تنها درصد ناچیزی از کل جریان ترافیک را به خود اختصاص می­دهد، ولی مزایای آن به ویژه در بافت­های تاریخی و ارزشمند، توجه به آن را ضروری می­نماید تا در برنامه­ریزی­های حمل و نقل ما در نظر گرفته شود.

در ترویج و توسعه استفاده از دوچرخه، هدف دستیابی به سیستم حمل و نقل پایدار و دوستدار محیط زیست است تا به نحوی در بلند مدت بتواند علاوه­بر پاسخ به نیاز سفر درون منطقه­ای شهروندان، حداقل  تأثیر زیست­محیطی را به شهر وارد کند و باعث ایجاد نشاط و سلامتی مردم شود.

همچنین دوچرخه ­سواری از منظری دیگر قابل توجه می­باشد؛ زمانی جامعه سالم خواهیم داشت که سلامت شهروندان را تأمین شود و یکی از مؤلفه‌های سلامت، داشتن تحرک و ورزش است.

طرح توسعه دوچرخه­ سواری دانش ­آموزی

در این طرح، دانش ­آموزان آمادگی­ های لازم برای دوچرخه ­سواری در معابر شهری را فرا خواهندگرفت؛ دانش و مهارت دوچرخه­ سواری شهری. برای دستیابی به این مهم، کارگاه ­های آموزشی تئوری و عملی در تابستان 98 ویژه دانش­ آموزان، پیش و پس آزمون ­ها، کارگاه ­های ویژه والدین و مسئولان مراکز آموزشی، برگزاری لیگ دوچرخه، مانورها و همایش در معابر شهری در دستور کار این طرح قرار دارد. پس از مذاکرات اولیه با مدیران مراکز آموزشی هدف، تفاهمنام ه­ای منعقد شده و ضمن آن تعداد مشخصی دوچرخه به صورت سالم تحویل مدیر مدرسه خواهد شد.

دانش آموزان این دوره آموزشی، از ابتدای مهر 98، برای تردد از خانه تا مدرسه و بالعکس را بایستی از دوچرخه استفاده نمایند و تمامی نکات ایمنی را رعایت نمایند؛ چراکه الگوهای عملی و مشوق برای سایر دانش ­آموزان و شهروندان خواهند بود که برای رفت ­وآمدهای روزانه خود از دوچرخه استفاده کنند.

مزایای طرح دوچرخه­ سواری دانش ­آموزی

  • آماده ­سازی اذهان نوجوانان و جوانان جهت توجه به دوچرخه به عنوان وسیله نقلیه
  • توجه به مسئولیت ­های اجتماعی
  • زمینه ­ساز گسترش حضور دوچرخه­ سواران در معابر شهری
  • کاهش حجم ترافیک در زمان­ های ابتدای صبح و زمان تعطیلی مدارس
  • افزایش آگاهی و دانش دانش ­آموزان نسبت به قوانین و ایمنی در تردد دوچرخه
  • مبارزه با کم­تحرکی نوجوانان و جوانان
  • ارتقاء مهارت­ های اجتماعی نوجوانان
  • ایجاد نشاط و بهبود روحیه در دانش ­آموزان
  • افزایش سطح سلامت جسمی و روحی نوجوانان